• امروز جمعه, 03 اسفند 1397 - Fri 02 22 2019
 • مهندس مهدی چمران رییس شورای عالی استانها: ظرفیت و پتانسیل شوراهای اسلامی مورد توجه قرار نمی‌گیرد

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهرستان شهریار و به نقل از شورای عالی استانها، مهدی چمران رئیس شورای عالی استانها در بیست‌وچهارمین اجلاس شورای عالی استانها،با اشاره به انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان، اظهار داشت: تمام تلاشمان را به کار می‌گیریم تا شاهد حضور قاطبه مردم در انتخابات باشیم. 

  وی ادامه داد: امیدواریم حضور مردم در برگزاری انتخابات باعث حفظ آبروی جمهوری اسلامی و استمرار صلابت آن شود.

  رئیس شورای عالی استان‌ها با اشاره به اینکه شورای عالی استان‌ها عصاره و چکیده شورائیان کشور است، تصریح کرد: شوراهای اسلامی در کشور 117 هزار عضو دارند و خدمات خود را در شهرها و روستاهای مختلف به مردم ارائه می‌دهند. البته برخی شوراها در شهرهای بزرگ شناخته شده‌تر هستند .ولی به نظر من خالص‌ترین شوراها، شورای روستاها محسوب می‌شوند که بدون هیچ گونه امکاناتی در راه رضای خدا فعالیت می‌کنند

  .

   چمران با اشاره به اینکه انتقادات زیادی به شوراها وارد است که می‌توان آنها را اصلاح کرد، گفت: از همه شوراها می‌خواهیم که حتی یک مورد ساده تخلف هم نداشته باشند و در خدمتگزاری به مردم همراه و همگام با نظام حرکت کنند.

   وی خاطرنشان کرد: متاسفانه شاهد بوده‌ایم که از ظرفیت شوراها کمتر استفاده شده این در حالی است که همکاری شوراهای شهر در اقداماتی که دولت قصد انجام آن را داشته بسیار مفید واقع بوده به عنوان مثال افزایش نرخ کرایه‌های حمل و نقل عمومی یکی از مواردی بود که اجرای آن با همکاری شوراهای شهر به تعویق افتاد.

   رئیس شورای عالی استان‌ها تاکید کرد: شوراها و شهرداری‌ها واقعا مظلوم واقع شده‌اند. چرا که با گران شدن و اصلاح نرخ لبنیات هیچ مخالفتی صورت نمی‌گیرد و کمتر به آن اعتراض می‌شود اما اگر شهرداری‌‌ها بخواهند درصدی از عوارض خود را افزایش دهند سروصدای افراد بسیاری بلند می‌شود این در حالی است که نرخ عوارض از سال 85 تاکنون ثابت مانده است و شهرداری و کارمندان نیز باید همین عوارض را پرداخت کنند حتی در خریدهای خود شهرداری.

   چمران در ادامه به کمبود آب اشاره کرد و گفت: در مسئله کمبود آب یک مشکل اساسی وجود دارد و آن این است که حدود 90 درصد آب کشور برای کشاورزی، 2 درصد آن برای صنعت و باقی آن برای آب شرب استفاده می‌شود که در این زمینه با مشکلات زیادی مواجه هستیم.

   وی ادامه داد: در برخی روستاها با تانکر آبرسانی می‌شود و به همین دلیل اهالی آن به شهرها مراجعه می‌کنند که با توجه به گرانی شهرها این افراد به حاشیه‌نشینی روی می‌آورند.

   رئیس شورای عالی استان‌ها با بیان اینکه ما باید به سمت استفاده از سایر روش‌های آبیاری به غیر از روش غرقآبی در کشاورزی روی بیاوریم چرا که در این صورت آب مصرفی در این حوزه 40 درصد صرفه جویی خواهد شد، گفت: تولید گندم در آمریکا 9 برابر نیاز و در آلمان 3 برابر نیاز مردم است امیدواریم وزارت نیرو نیز در بخش کشاورزی و آب شرب از روش‌های سهل‌تری برای ارائه این خدمات به مردم استفاده کند.