• امروز سه شنبه, 06 فروردين 1398 - Tue 03 26 2019
 • از برداشت غیر قانونی آب های زیر زمینی تا پیشنهاد تشكیل كمیسیون مشترك بین وزارت نیرو و شورای عالی استانها

  منتخبین کمیسیون های پنج گانه در بیست و چهارمین اجلاس شورای عالی استانها درحضور وزیر نیرو از مشکلات و مسائل مرتبط با این وزارت خانه سخن گفتند.

  به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهرستان شهریار و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استانها، چیت چیان وزیر نیرو به عنوان مهمان ویژه دربیست و چهارمین اجلاس شورای عالی استانها حضور داشت. بر این اساس 5 تن از اعضای شورای عالی استانها به نمایندگی از کمیسیون های مربوطه خود مشکلات و مسائل مربوط با وزارت نیرو را به صورت دسته بندی شده به این مقام مسئول ارائه کردند.

  کمیسیون توسعه وعمران شورای عالی استانها

  در ابتدا سید محمود میر ابوالقاسمی نماینده استان یزد در شورای عالی استانها به نمایندگی از کمیسیون توسعه و عمران به برداشت غیر قانونی آب های زیر زمینی اشاره کرد و اظهار داشت: برداشت غیرقانونی آب های زیر زمینی در بعضی استانها باعث فرونشست زمین شده است. وزارت نیرو چه اقدامی در جهت جلوگیری از این مشکل کرده است؟

  وی به عنوان موضوع بعدی، استفاده از انرژی های پاک به خصوص انرژی خوشیدی را مطرح کرد و از وزارت نیرو خواست تا این موضوع را مدنظر قرار دهد و خطاب به وزیر تصریح کرد:شوراها دارای پتانسیل بسیار خوبی هستند که باید به مسولین وزارت نیرو دستوردهید تا از این ظرفیت به خوبی استفاده کنند. و از شما در خواست می کنم از مدیران خود در استان ها سوال کنید که کدام یک با شوراها در ارتباط بوده واز آنها مشورت گرفته اند؟ و کدام بودجه را با نظارت شوراها هزینه کرده اند؟

  رئیس کمیسیون توسعه و عمران شورای عالی استانها در ادامه به سخنان وزیر پیرامون لوله های آب اشاره کرد و بیان کرد: مناطق جنوب کشور ما واقعا در این خصوص مشکل دارند و بایستی این مشکل مرتفع شود.

  میر ابوالقاسمی در ادامه تفردی عمل کردن بین وزارتخانه های نیرو و جهاد کشاورزی را یک معظلی دانست و با اشاره به برخی از مشکلات مختلف در استان ها، افزود: استانهایی که با دریا درارتباط هستند، تقاضای آب شیرین کن دارند که ظاهرا در صدور مجوز مشکل دارند. و تعرفه مصرف برق در مناطق گرمسیری بالاست و برخی از استانها از 9 ماه گرما فقط 3 ماه تخفیف به آنها تعلق می گیرد و همچنین برداشت آب و صدور مجوز در استان های همجوار یکسان نیست.

  وی در پایان سخنان خود گفت: با توجه به اینکه ظرفیت شوراها بسیار بالاست و اعضای شورای عالی استانها در خصوص مسائل آب صاحب نظر هستند باید تشکیل دستور یک کمیسیون مشترک بین آن ها صادر شود و حداقل 2 ماه یک بار این کمیسیون تشکیل شود و طرح ها و پیشنهادهای و استراتژی های عملی در آن ارائه شود.

  کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای عالی استان ها

  خانم نرگس کمالی نماینده استان مازندران در شورای عالی استانها به نمایندگی از کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای عالی استانها نیز در این اجلاس اظهار داشت: ما نمایندگان مردمی هستیم که اکثر آنها در فقر اقتصادی به سر می برند، مردمی که به قول مقام معظم رهبری بیش از 35 سال به خاطر اعتقادات شان با نظام جمهوری اسلامی ایران همراه بودند. لذا باید مدیریت مدیران ارشد به گونه ای باشد که به مردم خیلی فشار نیاید.

  وی در ادامه در خصوص مشکلات تصریح کرد: مهم ترین مشکلی که در استان ها به خصوص در شمال کشور وجود دارد دفع زباله و پسماندهای شهری است. متاسفانه این موضوع مشکلاتی را برای شهرها، خصوصا شهرداری ها به وجود آورده است.

  رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای عالی استانها، در راستای مطلب فوق پیشنهاد کرد: دراین راستا باید نیروگاه های تولید برق، با توجه به ظرفیت های موجودی که در این مناطق است تاسیس شود. امید می رود دولت در این راستا با سرمایه گذاران همکاری های لازم را داشته باشد.

  کمالی با اشاره به  پروژه های نیروگاهی با مقیاس منطقی و مناسب با هدف تامین زیر ساخت ها جهت توسعه افزود: به عنوان مثال درشهرستان سواد کوه ظرفیت های وجود دارد که می تواند از محرومیت های این استان کم کند که متاسفانه اقدامی صورت نمی گیرد.

  وی با اشاره به سیل اخیر سواد کوه بیان کرد: در این سیل در شهرستان سواد کوه و چالوس چند نفر کشته  و ساختمان هایی نیزتخریب شدند. و بنده نیز به عنوان عضو شورا بازداشت شده بودم و در رایی که صادر شد خود آب منطقه ای را به علت نساختن دیوار های حفاظتی مقصر عنوان کردند. یا باید متولی آب منطقه ای کار خود را سریع انجام دهد یا باید این کار به شهرداری ها واگذار کنند تا بتوان با بودجه ای که برای آن درنظر گرفته می شود این کار را به سرانجام رساند.

  نماینده استان مازندران در شورای عالی استانها در پایان خواستار جوامع آوری لوله های فلزی آب شد و عنوان کرد:  با توجه به اینکه این لوله ها سرطان زا هستند جایگزین کردن لوله های مناسب در استان ها امری مهم و ضروری است.

  کمیسیون برنامه و بودجه شورای عالی استانها

  ایرج سلیمان زاده نماینده استان آذربایجان غربی در شورای عالی استانها نیز به عنوان منتخب کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به  25 سال اخیر کشور اظهار داشت: دراین مدت خشکسالی های زیادی در کشور وجود داشته است که رفته رفته کشور را تا 40 سال آینده کشور تقریبا بیابانی تبدیل خواهد کرد.

  وی گفت: استفاده از منابع زیر زمینی به خصوص درموارد که می توان جایگزین های بهینه برای آن ها استفاده کرد موجب شده که آب شرب شهرها دچارتزلزل شود. انتقال آب از دریای خزر و عمان به مرکز کشور در گذشته به صورت طرح ملی مصوب شده است و سالیانه حدود 3 میلیارد هم برای آن پیش بینی شده است.

  نائب رئیس سابق شورای عالی استانها با بیان اینکه نگین فیروزه طبیعت ایران زمین "دریاچه ارومیه" درحال خشک شدن است اضافه کرد: در حال حاضر این دریاچه نفس های آخر را می کشد، متاسفانه حق آبه این دریاچه از طریق سد ها به خوبی پرداخت نمی شود. و اعتبار لازم های در این خصوص نیز تخیصص پیدا نکرده است.

  سیلمانزاده فرسودگی شبکه آب و فاضلاب شهری را یک مشکل اساسی دانست و تاکید کرد: شهرها و روستاها با این مشکل درگیر هستند؛ عدم وجود برنامه های میان مدت و بلند مدت در این رابطه لازم است که انتظار می رود وزارت نیرو با یک برنامه ریزی بلند مدت و با همکاری نهادی های مرتبط این مشکل را ساماندهی کند.

  وی درپایان با طرح سوالی مبنی بر اینکه می خواهیم بدانیم که نظرات شما و همکارانتان در خصوص مدیریت یک پارچه شهری چیست؟ به سخنان خود خاتمه داد.

  کمیسیون حقوقی شورای عالی استانها

  اصغر جهانیان نماینده استان همدان در شورای عالی استان ها، به عنوان نماینده کمیسیون حقوقی در سخنانی کوتاه از تامین آب برای کشاورزان، فرسودگی شبکه های برق، فاضلاب های شهری وکنده کاری هایی که در خارج از فصل صورت می گیرد و چاه های غیر مجاز که موجب بروز بسیاری از مشکلات شده است سخن گفت و تاکید کرد: تدابیر خوبی وزارت نیرو برای آن اندیشیده ولی کافی نیست  .

  وی در ادامه با بیان اینکه سدی به علت ورود فاضلاب شهری دچار مشکلاتی شده است عنوان کرد: تامین فضای سبز، روشنی پارک ها و معابر یکی از مشکلات همه شهرهاست که امیدواریم وزارت نیرو به آنها رسیدگی کنند.

  کمیسیون نظارت شورای عالی استانها

  در پایان، سید حسن مقدس نماینده استان خراسان جنوبی نیز به عنوان نماینده کمیسیون نظارت اظهارداشت: در استان خراسان جنوبی 4 دشت وجود دارد که جزء دشت های فوق بحرانی کشور است که بایستی برای کشاورزان این دشت که در طول 7 یا 8 سال به دلایلی در آمد کمی دارند، یک بسته حمایتی برای آن ها در نظر گرفته شود.

  وی با بیان اینکه در کشورما هیچ بسته ای برای اشتغال وجود ندارد افزود: عدم اشتغال در روستاها باعث شده روستائیان از به شهرها مهاجرت کنند. این معضل موضوع بسیار خطرناک برای روستاهاست و در آینده اکثر روستاها خالی خواهند شد.

  سخنگوی کمیسیون نظارت شورای عالی استانها تصریح کرد: سالهاست که درسند ملی آب هیچگونه بازنگری نداریم و بدون زیر ساخت ها چگونه می توانیم طرح های مد نظر را اجرایی کنیم. همچنین در کشور من جمله در استان قزوین تعدادی سد وجود دارد که به صورت نیمه کاره رها شده است که تقاضای رسیدگی به آنها داریم.

  مقدس در پایان سخنان خود با بیان اینکه هیچ گاه زاویه های خوشید را نمی توانیم تغییر دهیم، ولی می توانیم براساس آن چیزی را که مناسب آن منطقه است به بهره برداری برسانیم و از آن استفاده کنیم، با اشاره قانون شوراها عنوان کرد: یکی از وظایف شورای استان ها نظارت بر حساب در آمدها و هزینه هاست که به باید صورت پذیرید. شرکت آب و فاضلاب های شهرها نیز شامل این قانون هستند که این مهم متاسفانه توسط وزارت نیرو صورت نگرفته است که لازم است شرکت های آب و فاضلاب با شوراهای استان ها همکاری داشته باشند.

  در پایان چیت چیان وزیر نیرو بعد از استماع سخنان اعضای شورای عالی استانها پیرامون اقدامات صورت گرفته در خصوص مباحث مطروحه سخن گفت و به برخی دیگر از سوالات آنها پاسخ گفت.